top of page

kde

kdy

co

kdo

Nová synagoga Jihlava

Jihlava

červen 2019

urbanistiko-architektonická studie

Adam Bednařík

 

Architektonická studie se zabývá vytvořením nové synagogy v Jihlavě, vychází z přítomného genia loci (ducha tohoto místa), v místě původní vypálené jihlavské synagogy z roku 1931 německými nacisty.

 

Návrh se dále zabývá prostory pro židovskou obec, košer restaurací a mikve. Budova židovské obce poskytuje prostory pro administrativu, výuku, komunitní prostory a muzeum.

 

Na koncept návrhu synagogy mělo vliv okolní prostředí, jeho dominantní prvky a historie. Tím je původní hradební opevnění, jenž území částečně vymezuje na východní straně (ul. Věžní).

 

 

Židovská komunita byla vždy spíše uzavřená, opatrná a často se vymezovala vůči svému okolí. Urbanistický návrh pracuje s myšlenkou kontrastu uzavřeností x otevřeností

diagram.jpg

Navržené hmoty jsou z jedné strany obehnány zdí a jsou “semknuty” k sobě - synagoga, kosher restaurace i mikve spolu úzce komunikují. Hmota nepřevyšuje okolní hradby - je “schovaná” za zdí a zároveň se snaží nenarušovat okolí parku svou výškou - je tedy nižší než okolní zeleň. Nová synagoga přejímá místo původní vypálené synagogy a je umístěna pod úrovní terénu spolu s mikve, kde ji obklopují “chrání” dochované základy.

X

Na druhé straně je urbanistický komplex přízemních objektů řešen s úmyslem otevřenosti a prustupnosti územím tak, aby byl návštěvníkům umožněn výhled na původní opevnění města (vyhlídková věž Gustava Malera) a na přilehlý park a to nejen z vnitřních prostor objektu, ale i jako průhledy objektem samotným.

schema.jpg
Snímek obrazovky 2020-07-15 v 7.31.30.p

model

přízemí synagogy

galerie synagogy

Snímek obrazovky 2023-03-18 v 0.25.07.png
Snímek obrazovky 2023-03-18 v 0.25.24.png
INSTA SYNAGOGA.jpg
FINAL BALKON INSTA2.jpg
S1.jpg
S2.jpg

 

Hlavní myšlenkou synagogy je pocit ochrany a bezpečí, jenž je docílen situováním synagogy pod úroveň terénu, který obklopují původní základy vypálene synagogy. Pocit v synagoze by měl působit jednoduchým a nerušeným dojmem. V interiéru je použito minimální množství materiálů, kde převládá šedo-růžová betonová stěrka, doplněna mobiliářem z přírodního dubu a bezrámovým zasklením. Některé prvky jsou doplněny meďí.

Chrámový prostor je orientován k východu. V přízemí jsou umístěny mužské lavice směřující ke svatostánku. Prostor svatostánku je vyvýšen a obložen dřevem po celé úrovni východní stěny nad kterou se nachází světla, jenž odkazují k chanuce. Uprostřed synagogy se nachází bima. 

 

Interiér synagogy je tvořen čtvercovým půdorysem. Prostor má jednoduchou pravoúhlou koncepci - svou “obyčejností” prostor odkazuje ke klasické místnosti, kde se dříve židovská komunita potají setkávala (nejen v Jihlavě).

Jedním z nejdůležitějších motivů je hra světla, stínů a myšlenky přirozeného osvětlení v synagoze. Chrámovému prostoru dominuje podlouhlé okno na jižní straně, vedené u podlahy tak, aby nebylo možné do synagogy vidět z venkovních prostor. Umělé osvětlení zastupuje symboliku v judaismu a odkazuje k některým svátkům. Osm bodových světel - chanuka (svátek světel) a sedm světel v podhledu - menora (sedm dní stvoření)

HLAVNI NICKOLAI BECKER3.jpg
SALON kopie.jpg
  • Pinterest
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page